• Powiększ
  • Pomniejsz
  • Normalny

Current Size: 100%

Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją

W ramach Kliniki Neonatologii działa Uniwersytecka  Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją zlokalizowana w Regionalnym Banku Mleka  Warszawie. Pracownia została powołana na mocy umowy pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a Szpitalem im. Św Rodziny w Warszawie  w celu inicjowania i prowadzenia badań naukowych nad mlekiem kobiecym. 

Kierownikiem Pracowni jest dr n biol. Aleksandra Wesołowska, pracownik Kliniki Neonatologii i Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka . 

W pracowni realizowany jest obecnie projekt dofinansowany z dotacji NCBIR Innowacje Społeczne pt „ Laktotechnologia jako odpowiedź na  specjalne potrzeby żywieniowe dzieci urodzonych przedwcześnie”  który ma na celu weryfikacje aktualnie funkcjonujący procedur banku mleka oraz ich optymalizacje. Badana będzie możliwość zastąpienia tradycyjnej pasteryzacji pokarmu kobiecego procesem ciśnieniowania dzięki pokarm który trafi do małego pacjenta będzie  bardziej wartościowy. 

Ważnym kierunkiem badań prowadzonych w laboratorium jest analiza składu mleka kobiecego pozyskanego od dawczyń i dostosowanie wartości odżywczej mleka z banku mleka do zapotrzebowania wcześniaków. 

Od stycznia 2016 r w pracowni  realizowany jest projekt dofinansowany przez Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci,  który bada  zależność składu mleka kobiecego od sposobu żywienia i składu ciała matek karmiących. 

Pracownia jest też miejsce realizacji wielośrodkowego badania klinicznego „ MAMAS” o zasięgu międzynarodowym , który ma na celu walidacje sprzętu do analizy składu mleka oraz wprowadzenie dobrych praktyk klinicznych tej procedury.  

Zakres tematów naukowych podejmowanych w Pracowni obejmuje też aspekty psychospołeczne – badane jest m.in.  wpływ wybranych elementów sposobu żywienia matek na rozwój psychomotoryczny niemowląt w pierwszym półroczu życia.  

Prace badawcze realizują doktoranci z I i II Wydz. Lekarskiego ora Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM a także ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i innych Uczelni.



Pracownia ściśle współpracuje z ośrodkami akademickimi i badawczo-rozwojowymi w Polsce  i na świecie oraz przedsiębiorcami zainteresowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie laktacji i leczenia żywieniowego. 

W ramach prowadzonych projektów istnieje możliwość realizacji prac magisterskich, licencjackich oraz doktoranckich wszystkich kierunków studiów WUM.