• Powiększ
  • Pomniejsz
  • Normalny

Current Size: 100%

Nawiązanie współpracy WUM z NCCHD Tokio

W dniach od 22 lipca do 8 sierpnia 2019 roku przedstawiciele Kliniki Neonatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM: prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman (Kierownik Kliniki Neonatologii, Dyrektor Uczelnianego Studium Doktoranckiego WUM) oraz mgr inż. Karol Taradaj (doktorant, student VI roku WL) i Tomasz Ginda (student VI roku WL) uczestniczyli w stażu klinicznym w Oddziale Intensywnej Opieki Neonatologicznej w jednym z największych szpitali pediatrycznych w Japonii: National Center for Child Health and Development w Tokio.

 

Wyjazd został sfinansowany z grantu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „PROM - Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej” oraz z Mikrograntu WUM-UW.

 

Celem stażu było zapoznanie się z pracą lekarzy neonatologów i pielęgniarek w japońskim oddziale intensywnej terapii noworodka (NICU, Neonatal Intensive Care Unit) oraz nawiązanie współpracy naszej uczelni z tym wiodącym ośrodkiem.

 

W czasie pobytu obserwowano bardzo dobrą organizację pracy i niezwykłe zaangażowanie ogromnej liczby personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w codzienne czynności nad maleńkimi pacjentami. Wyniki leczenia najbardziej niedojrzałych noworodków, urodzonych przed 32 tygodniem ciąży, o masie urodzeniowej poniżej 1500 gramów w NICU NCCHD w Tokio są jedne z najlepszych na świecie. Ośrodek ten może się poszczycić najniższym w świecie wskaźnikiem umieralności wśród noworodków o ekstremalnie małej urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 gramów.

 

Prof. Bożena Kociszewska-Najman zwróciła uwagę na różnice w częstości występowania powikłań wcześniactwa pomiędzy Polską a Japonią. Co ciekawe u japońskich wcześniaków częściej rozpoznaje się retinopatię wcześniaczą (ROP) i dysplazję oskrzelowo-płucną (BPD) podczas, gdy częstość występowania martwiczego zapalenia jelit (NEC) i krwawień około/dokomorowych (IVH/PVH) oraz zmian leukomalacyjnych w mózgu (PVL) jest zdecydowanie wyższa w Polsce.

 

Studenci z Koła Neonatologicznego działającego przy Klinice Neonatologii UCK WUM: Karol Taradaj i Tomasz Ginda uczestniczyli w zabiegu laseroterapii retinopatii wcześniaczej. Szczególnie interesująca okazała się modyfikacja tej metody leczenia ROP, jaka jest stosowana w japońskim ośrodku. Podczas, gdy nasi pacjenci transportowani są na zabieg do IP Centrum Zdrowia Dziecka, w Japonii procedura ta jest wykonywana bezpośrednio przy inkubatorze w NICU. Dzięki wykorzystaniu przenośnego lasera okulista i anestezjolog wykonują zabieg przyłóżkowo, bez konieczności transportu pacjenta na blok operacyjny, a tym bardziej do innego szpitala. W przeciwieństwie do Japońskiego ośrodka, w Polsce aktualnie częściej wykonuje się doszklistkowe iniekcje inhibitorów VEGF w leczeniu ROP. Jak podkreśla prof. Bożena Kociszewska-Najman każdy transport jest dla noworodka niekorzystny i może negatywnie wpływać na jego stan zdrowia.

 

Dzięki tej obserwacji w tokijskim ośrodku oraz zrozumieniu ważności problemu i przychylności ze strony Dyrekcji DSK UCK WUM, Pana Dyrektora Roberta Krawczyka i Pani Dyrektor Marty Kuczapskiej udało się wprowadzić nowe procedury i zabiegi leczenia ROP u wcześniaków w Klinice Neonatologii kierowanej przez prof. Bożenę Kociszewską-Najman. Już od połowy października wszystkie zabiegi doszklistkowych iniekcji inhibitorów VEGF mogą być już wykonywane w DSK UCK WUM, bez koniczności transportu małych pacjentów do IPCZD.

 

W dniach 28-30 listopada 2019 roku na zaproszenie prof. Bożeny Kociszewskiej-Najman Klinikę Neonatologii DSK UCK WUM odwiedził dr Hidehiko Maruyama z NCCHD w Tokio. Drugiego dnia wizyty wygłosił wykład dla studentów WUM zainteresowanych neonatologią, w którym przedstawił epidemiologię i wyniki leczenia wcześniaków w swoim ośrodku. W wykładzie wzięło udział 72 studentów Wydziału Lekarskiego i English Division. Po wykładzie wywiązała się ciekawa dyskusja. Dr Maruyama z zaangażowaniem i entuzjazmem odpowiadał na pytania studentów. Wyraził swoje uznanie wobec poziomu naukowego projektów studenckich, które są realizowane w Klinice Neonatologii UCK WUM.

 

Wizyta w Tokio zaowocowała nawiązaniem stałej współpracy między oboma ośrodkami. W maju 2020r. Klinikę Neonatologii UCK WUM odwiedzi doktor Tetsuya Isayama, specjalista neonatolog, dyrektor medyczny National Center for Child Health and Development w Tokio i jednocześnie kierownik NICU. Doktor Tetsuya Isayama wygłosi wykład otwierający pierwszą w historii Sesję Neonatologiczną podczas Warsaw International Medical Congress, która to sesja zostanie zorganizowana z inicjatywy prof. Bożeny Kociszewskiej-Najman.

 

Wskazane różnice w postępowaniu medycznym w obu ośrodkach będą stanowić punkt wyjścia dla przyszłej współpracy, w tym w opracowaniu wspólnych wytycznych dotyczących leczenia najbardziej niedojrzałych wcześniaków.

 

Aktualnie prowadzone są rozmowy nad rozpoczęciem stałej wymiany dwustronnej między oboma ośrodkami, która pozwoliłaby studentom WUM oraz lekarzom na odbywanie szkoleń. Przygotowywana jest kolejna wizyta lekarzy z Kliniki Neonatologii UCK WUM w ośrodku w Tokio.