Mikrogrant WUM UW „Ocena mikrobioty jelitowej u dzieci matek po transplantacji wątroby lub nerki w trakcie immunosupresji”

Prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman jest Kierownikiem Kliniki Neonatologii WUM i Kierownikiem Studium Doktoranckiego I Wydziału Lekarskiego. W swoim dorobku posiada liczne prace dotyczące wpływu przewlekle stosowanego leczenia immunosupresyjnego na rozwój dzieci matek poddanych transplantacji narządu. Jej prace są cytowane w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych.

Dzięki mikrograntom WUM UW udało się mi wraz zespołem badawczym, w skład którego wchodzą studenci V roku kierunku lekarskiego Tomasz Ginda i Karol Taradaj uzyskać środki na przeprowadzenie badań pt. „Ocena mikrobioty jelitowej u dzieci matek po transplantacji wątroby lub nerki w trakcie immunosupresji” będących częścią prowadzonych przeze mnie obserwacji rozwoju dzieci matek biorczyń. Jak dotąd nie określono długofalowych skutków stosowania leczenia immunosupresyjnego na płód rozwijający się w łonie matki. Klinika Neonatologii WUM ma pod swoją opieką dzieci matek biorczyń. Od dłuższego czasu podejmujemy próby odpowiedzi na pytanie czy leki immunosupresyjne stosowane w konsekwencji transplantacji wątroby lub nerki oprócz stwierdzonych działań niepożądanych takich jak porody przedwczesne czy mała masa urodzeniowa w sposób istotny wpływają na rozwój tych dzieci w obserwacji długofalowej.

Celem projektu jest zbadanie składu mikrobioty jelitowej dzieci matek biorczyń i porównaniu go do ogólnej populacji pediatrycznej. Mikrobiota jelitowa stanowi centrum zainteresowania wielu badaczy z całego świata. Co raz liczniej podejmuje się próby wykazania zależności pomiędzy odpowiednim składem mikrobioty jelitowej a zwiększoną częstotliwością występowania określonych jednostek chorobowych. Jak dotąd wykazano silną zależność pomiędzy odbiegającym od normy składem mikrobioty jelitowej a chorobami sercowo-naczyniowymi, otyłością, zaburzeniami lękowymi a nawet depresją. Olbrzymie zróżnicowanie wspomnianych schorzeń pokazuje jak istotnym  zagadnieniem wydaje się być mikrobiota człowieka dla dalszego rozwoju medycyny.

Wyniki badań prowadzonych w ramach mikrograntu WUM UW będą mogły stanowić punkt wyjścia dla dalszych rozważań związanych ze stworzeniem lub ewentualną modyfikacją istniejących zaleceń dotyczących opieki nad dziećmi matek biorczyń narządów.

Kierownikiem projektu ze strony Uniwersytetu Warszawskiego jest doktorant mgr Adrian Górecki z Zakładu Genetyki Bakterii Instytutu Mikrobiologii UW.